مبانی سفر با دوچرخه

مبانی سفر با دوچرخه

مبانی سفر با دوچرخه


سفر با دوچرخه می تواند مانند یک سفر چند روزه در یک مسیر محلی ساده، یا همانند سفر به دور دنیا پیچیده باشد. در صورتی که هر یک از اهداف گفته شده را انتخاب کنید شما باید از مهیج بودن و حفظ سلامتی تان در سفر مطمئن باشید. سفر با دوچرخه برای هر فردی می تواند لذت بخش باشد و هیچ اهمیتی ندارد که فرد در گذشته چه میزان دوچرخه سواری کرده است.
برای شروع، شما مسلماً به یک دوچرخه و مقداری وسیله نیاز خواهید داشت. البته دوچرخه، وسایل و لباس هایی که شما برای سفر با دوچرخه نیاز دارید به نوع سفری که برنامه ریزی کرده اید بستگی دارد.

1- تصمیم گیری در مورد نوع سفر
تصمیم شما ممکن است تحت تأثیر تعدادی از عوامل زیر صورت گیرد:
- برنامه ای که می خواهید انجام دهید
- لوازمی که می خواهید همراه ببرید
- تلاشی که می خواهید در سفر کنید
- مبلغی که می خواهید هزینه کنید
- مدت زمانی که برای سفر در اختیار دارید
چندین نوع سفر وجود دارند. هر نوع سفری نکات مثبت و منفی خود را دارد.

سفر با کارت اعتباری (عابر بانک)
در "سفر با کارت اعتباری" دوچرخه سواران لوازم اساسی و لباس ها را با خود حمل می کنند، سپس چیزهایی مانند غذا، ملزومات و هزینه اقامت شبانه را با کارت اعتباری پرداخت می کنند.
نکات مثبت: دردسر کمتر، سفری سبک و راحت (همراه با حمام و تخت خواب گرم)
نکات منفی: هزینه بالا، محدودیت در مکان اقامت که به آسانی در دسترس می باشد، سازماندهی می تواند سخت باشد، امکان غافلگیری در شرایط غیرمنتظره، تصادف، خرابی، طوفان های ناگهانی.


سفرهای متکی بر خود

در سفرهای متکی بر خود، شما تمامی تجهیزات و لباس های مورد نیازتان را با خود روی دوچرخه حمل می کنید. در این سفرها شما بسته به موقعیت در محل هایی برای تهیه غذا و سایر ملزومات توقف می کنید. در نهایت، تمام موقعیت های پیش آمده در سفر از هوای بد گرفته تا خوابیدن در فضای باز به عهده خودتان می باشد.
نکات مثبت: آزادی بیشتر، کم هزینه ترین روش سفر
نکات منفی: نیاز به لوازم و تلاش بیشتر

سفر با پشتیبانی خودرو


در اینجا، دوچرخه سواران بیشتر تجهیزات و ملزومات خودشان را در وسیله ای که در طول سفر همراه آنها خواهد بود، قرار می دهند.
نکات مثبت: آوردن وسایل بیشتر بدون حمل آنها، سفرهای طولانی تر، بیمه شدن در برابر بدشانسی
نکات منفی: شخصی باید رانندگی کند، هزینه بالا، خودرو پشتیبان همیشه نمی تواند به جاهایی که با دوچرخه می روید، بیاید.

سفرهای سازماندهی شده


این سفرها به منظور فعالیت های تبلیغی طراحی و برنامه ریزی شده است. در برخی این سفرها تمام جزئیات مکان های اقامت و خدمات دوچرخه سواران با جزئیات کامل پیش بینی می شود. سایر سفرهای از این دست، صرفاً دارای خدمات ابتدایی شامل مسیر سفر و کمک در اسکان توریست(ها) می باشد.
نکات مثبت: دردسر کمتر، راحتی در سفر، ایده آل برای مبتدیان، ملاقات افراد جدید.
نکات منفی: برنامه از پیش تعیین شده، عدم امکان انتخاب همسفر، هزینه بالا

2- تصمیم گیری درباره نفرات گروه

گروه های کوچک
گروه های کوچیک توریستی (دو تا شش نفر) از نظر برنامه ریزی، سازماندهی و مدیریت به مراتب آسان تر از گروه های بزرگ می باشند، مخصوصاً اگر شما مبتدی باشید. این گروه های همچنین امن تر از سفرهای انفرادی است، چون همیشه کسانی در اطراف شما هستند تا در خرابی ها، جراحات وارده و سایر مشکلات سفر به شما کمک کنند.

گروه های بزرگ
گروه های بزرگ توریستی (بیش از شش نفر) حتی سرگرمی بیشتری خواهند داشت، اما ممکن است با چالش هایی در سازماندهی مواجه شوند. اگر شما تازه کار هستید و تمایل به سفر با گروه های بزرگ دارید، سعی کنید در گروه هایی باشید که در آن دوچرخه سواران باتجربه حضور داشته باشند تا اینکه برای خودتان یک گروه بزرگ تشکیل دهید.
سفرهای انفرادی
سفرهای افرادی کوتاه (نیم یا یک روزه) می تواند بهترین فرصت برای دوچرخه سواران مبتدی به منظور تمرین مهارت های پایه و آشنایی با توانایی های فردی در جاده باشد. سفرهای انفرادی شبانه نیز سرگرمی بسیار خوبی برای دوچرخه سواران باتجربه می باشد، اما ایده خوبی برای تازه کاران نیست. این سفرهای شبانه نیازمند نوع خاصی از دوچرخه سواری، ایمنی و مهارت های مورد نیاز است که نیاز به تجربه افراد حرفه ای دارد.

اگر شما قصد دارید "گروه" را انتخاب کنید، این نکات را به ذهن بسپارید:
- علایق: نوع منطقه ای که گروهتان می خواهد در آنجا رکاب بزند را مشخص کنید، شامل چشم اندازها، سفرهای جنبی، فعالیت ها و جاذبه هایی که هرکس می خواد آن را تجربه کند.
- توانایی های جسمی: قدرت یک گروه دوچرخه سواری به اندازه ضعیف ترین دوچرخه سوار گروه می باشد. از محدودیت های اعضای گروه تان مطلع شوید تا بتوانید مناسب ترین مسیر را برای سفر انتخاب کنید.
- مهارت های دوچرخه سواری: مسیرهای مختلف، چالش های متفاوتی برای دوچرخه سواری خواهند داشت. به چگونگی دوچرخه سوارای همراهان تان در ترافیک، هوای بد و انواع مسیرهای خاص توجه کنید. برای کمپینگ های شبانه به تجربیات شب مانی افراد گروه نیز توجه داشته باشید، همچنین توانایی های پیدا کردن مسیر، مهارت در نقشه خوانی و مواجهه با سختی ها را نیز در تک تک افراد گروه بررسی کنید.


3- سایر عوامل مورد توجه


اندازه گروه و نوع سفر که برنامه ریزی کرده اید تنها شروع فرآیند تصمیم گیری تان خواهد بود. مواردی که در ادامه گفته خواهد شد را در هر دو زمینه خرید لوازم سفر و بسته بندی وسایل با توجه به نوع سفر را بخوبی به ذهن بسپارید.

میزان جمعیت، پشتیبانی و ملزومات را بسنجید
هر چه مسیر نزدیکتری را انتخاب کنید درسترسی به امکانات بیشتری خواهید داشت مانند: تعمیرگاه دوچرخه، فروشگاه های اصلی، تلفت و غیره. همچنین کمک گرفتن نیز آسان تر خواهد بود. چند تور اول تان را نزدیکتر به خانه یا مناطق توسعه یافته برنامه ریزی کنید.

مسافت
میزان مسافتی که در طی روز درنظر دارید رکاب بزنید به نوع سفری که در نظر گرفته اید تأثیر خواهد گذاشت. مسافت بیشتر به معنی زمان کمتر برای توقف و تماشای مناظر و چشم اندازهای اطراف می باشد، بخصوص اگر شما نقاط از پیش تعیین شده ای را برای رسیدن به آنها در نظر گرفته باشید.

مسیر
سفر با دوچرخه در هر نوع مسیری می تواند لذت بخش باشد. با این حال، اگر شما تازه کار هستید برای سفرهای اولیه خود مسیرهای ساده تر را انتخاب کنید و سپس سختی مسیر را در سفرهای بعدی به مرور افزایش دهید.

تردد وسایل نقلیه
تردد وسایل نقلیه (ترافیک) یکی از خطرهای مهمی است که توریست ها با آن مواجه هستند. برای دوری از مشکلات احتمالی، مسیرهایی را انتخاب کنید که به عنوان مسیر دوم (مثل جاده قدیم) استفاده می شوند. در مسیرهای آسفالت نشده مطمئن شود که دوچرخه ها امکان تردد در مسیر را داشته باشند. مسیر را برای اطلاع از تردد کوهنوردان، دسته های حیوانات یا وسایل نقلیه آفرود بررسی کنید.

مخاطرات جاده
از عوامل پرخطر جاده ها مانند تونل ها و پل ها، جاده های تنگ و شلوغ، مناطق مسکونی حاشیه جاده و مناطق خطرناک مشابه اجتناب یا حداکثر احتیاط را داشته باشید.

کیفیت جاده
جاده ها از نظر چشم انداز و تردد، بهترین مکان برای سفرهای توریستی می باشند اما همیشه اینطور نیست. پیش از طرح ریزی یک سفر هر اطلاعاتی که می توانید در مورد کیفیت جاده هایی که در مورد آنها اطلاعات زیادی ندارید بدست آورید.

اقامت در شب
برای سفرهای چند روزه، مسیری را انتخاب کنید که چندین مقصد قابل قبول برای اقامت در شب داشته باشد. به انتظارات، تجربه های کمپینگ، وسایل و بودجه گروه توجه کنید. سپس در مورد شب مانی در فضای باز یا تخت خواب و صبحانه تصمیم بگیرید.

زمانبندی
یک روش خوب برای اجتناب از ترافیک و مشکلات اقامت در طی سفر، مدیریت هوشمندانه زمان سفر می باشد. ماههای های مشخصی از سال (تعطیلات نوروز و تابستان) شلوغ تر از دیگر ماههای سال می باشد. ساعات مشخصی از روز نیز (ساعات اداری) می تواند شلوغ تر از زمان های دیگر و زمینه ساز افزایش خطرات احتمالی می باشد.

آب و هوا
از مواقعی که یک منطقه بارش زیادی دارد یا زمانی که بشدت گرم یا سرد می شود مطلع شوید. آب و هوایی که برای دیگران ممکن است عالی باشد همیشه برای دوچرخه سواری بهترین آب و هوا نیست. برای مثال وضعیت هوای داغ، آفتابی امکان دارد سبب ناراحتی در سفرهای بلند شود. آب و هوای آفتابی، سرد اغلب بهترین هوا برای دوچرخه سواری می باشد.

باد
باد می تواند یک دوچرخه سواری لذت بخش را به یک سواری عذاب آور تبدیل کند. مناطق مشخص اغلب نمودار باد قابل پیش بینی تری دارند. نمودارهای موجود این کمک را به شما می کنند تا از تغییرات باد در آن منطقه مطلع شوید.

نظرات بازدیدکنندگان